پنجشنبه 27 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایتآشتیان از مناطق بسیار کهن ایران بوده ودر گذشته جزو ماد سفلی یا ماد بزرگ بوده است که آثار دژهای مادی در این منطقه به چشم می‌خورد. این منطقه یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است که در دامنه ارتفاعات کوه‌های مرکزی استان واقع شده است. آشتیان به علت وجود خاک‌های قهوه‌ای و آب کافی از نظر کشاورزی وضع بسیار مطلوبی دارد. اساس اقتصاد این منطقه را کشاورزی وباغ‌داری تشکیل می‌دهدو انواع محصولات در این ناحیه به عمل می‌آید. بازرگانی‌ در این شهرستان در راستای فعالیت‌های کشاورزی و دام‌داری قرار دارد. از مهم‌ترین صادرات این شهرستان می‌توان صابون، محصولات کشاورزی، انواع‌میوه‌های باغی و انواع فرآورده های دامی (پوست، پشم، گوشت) و خشکبار را نام برد. صابون‌سازی آشتیان یکی از صنایع معروف دستی این منطقه به شمار می‌آید. باغ‌های متعدد‌درشهرستان آشتیان از مهم ‌ترین دیدنی های ‌این منطقه بوده و رودخانه آسیاب جفتی و سردرمنزل‌های قدیمی از دیگر دیدنی‌های این منطقه محسوب می‌شوند. آشتیان مهد پرورش مردان نامی ایران هم‌چون میزاحسن آشتیانی و اقبال آشتیانی است.

شبکه بهداشت و درمان شهرستان آشتیان قبل از انقلاب اسلامی با نام بهداری در سال 1339 تاسیس گردیده و از سال 1363 تحت عنوان شبکه بهداشت و درمان ادامه فعالیت داده است و اکنون مدیریت شبکه توسط دکتر عباس ملاطایفه اداره می گردد .

بعد از تاسیس شبکه به سرعت در همان سال های تاسیس شبکه ها با 3 مرکز بهداشتی درمانی روستایی و 2مرکز بهداشتی درمانی شهری به فعالیت های بهداشتی خود ادامه داده است و بیمارستان امام سجاد(ع) نیز که تحت پوشش شبکه می باشد از سال 1357 فعالیت خود را با 45 تخت شروع نموده است .

خدمات بهداشتی درمانی شهرستان : از طریق مرکز بهداشت که دارای 3 مرکز بهداشتی درمانی روستایی مجری طرح بهبر 1 مرکز بهداشتی درمانی شهری روستایی طرح بهبر و 1 مرکز بهداشتی درمانی شهری می باشد و 1 بیمارستان ( امام سجاد ) ارائه خدمات می نماید . جمعیت تحت پوشش 126419 نفر می باشد که طبق سرشماری اول سال 89 ، 40857 نفر آن روستایی و 82657 نفر در شهر ساکن می باشند . در مراکز مجری پزشک خانواده جمعاً 5 نفر پزشک عمومی و 5 نفر مامای  ( کارشناس ) مشغول هستند .

5 مرکز یاد شده دارای 4 واحد داورخانه فعال با بیش از 270 قلم داروی موجود پاسخگوی تقریباً نیازهای دارویی مراجعین می باشد . همچنین 1 مرکز شهری غیر مجری پزشک خانواده دارای داروخانه فعال نمی باشد . 1 واحد آزمایشگاهی فعال در مراکز روستایی آزمایشات سطح یک ارائه خدمات می نمایند و مرکز دیگر بصورت نمونه گیری انجام وظیفه می نمایند .

مراقبت های بهداشتی اولیه و سایر اجزا PHC در غالب 15 خانه بهداشت و از طریق 21 بهورز به روستائیان ارائه می گردد .

ضمناً مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی خدمات ترمیمی و کشیدن دندان را و آموزش مربوطه را انجام می دهد

در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved