پنجشنبه 27 دي 1397  
English خانه تماس با ما نقشه سایت


يكشنبه 29 تير 1393 روزه داری مشکل گوارشی ایجاد نمی کند/ اگر بعد از افطار سوزش یا درد معده داشتید به پزشک مراجعه کنید
فوق تخصص بیماریهای گوارشی بیمارستان شهید صدوقی یزد با بیان اینکه سوزش سر دل و ضعف در طول روزه داری امری طبیعی است گفت: در صورتی که بعد از افطار فرد دچار درد و سوزش سر دل شد این علائم هشدار دهنده است که احتمال وجود مشکل در دستگاه گوارش وجود دارد و باید به پزشک مراجعه کند.

دکتر حسن سلمان روغنی فوق تخصص بیماریهای گوارشی در گفت و گو با خبرنگار وب دا یزد در پاسخ به این سوال که آیا روزه داری موجب بروز مشکلات گوارشی در فرد روزه دار  خواهد شد گفت: به طور کلی شرایط فیزیولوژیکی طبیعی با روزه داری هیچ ناهماهنگی ندارد، افراد در محدوده‌ی فیریولوژیکی طبیعی دستگاه گوارش می توانند شرایط روزه داری را بدون پیدایش هیچ گونه آسیبی در دستگاه گوارش تحمل کنند و بدون نگرانی روزه بگیرند.
وی افزود: افرادی که دچار زخم معده و اثنی عشر ثابت شده و به خصوص افرادی که عارضه و سابقه‌ی قبلی ( سوراخ شدگی یا پارگی معده و دستگاه گوارش ) دارند، خیلی باید احتیاط کنند.
دکتر سلمان روغنی متذکرشد: پیدایش ضعف و ناراحتی در ناحیه‌ی سر دل، در زمان عادت قبلی تغذیه ای پدیده ای کاملأ طبیعی است،  به طور طبیعی افراد در زمان ناهار دچار ضعف ، سوزش و درد ناحیه‌ سر دل می شوند اما در شرایط طبیعی این احساس ناخوشایند بیش از نیم ساعت طول نمی کشد و این علائم خودبه خود از بین می رود، این پاسخ طبیعی فیزیولوژیک معده به نبود غذا می باشد .
وی هشدار داد: اگر این پاسخ فیزیولوژیکی طولانی شد و یا فرد بعد از افطار دچار درد و سوزش سر دل شد این علائم هشدار دهنده است که  احتمال وجود مشکل در دستگاه گوارش وجود دارد .
این فوق تخصص بیماریهای گوارشی در پایان با اشاره به بوی بد دهان در هنگام روزه‌داری متذکرشد: خالی بودن معده و خشکی زبان دلیل بوی بد دهان در ایام روزه داری است و نشان دهنده‌ی وجود هیچ گونه مشکلی در دستگاه گوارش نیست و امری کاملأ طبیعی است


به نقل از وب دا یزد.


در باره استان
در باره دانشگاه
تماس با ما
نقشه سایت 
راهنمای سرویسهای تحت وب
پست الکترونیک 
سامانه سیب 
طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved